رنگ در و پنجره uPVC

رنگ در و پنجره uPVC


رنگ در و پنجره uPVC

از آنجایی که درب و پنجره عنصری مهم در طراحی داخلی و نمای ساختمان است، بنابراین تنوع رنگ در و پنجره upvc برای ایجاد هماهنگی و تناسب، از ملزومات کاربردی و رایج در صنعت ساختمان است.
به طور کلی پروفیل‌های UPVC تولید شده دارای رنگ ثابت سفید هستند و به سه روش امکان ایجاد پروفیل رنگی وجود دارد.
1. رنگ‌آمیزی پروفیل
2. لمینت
3. کواکسترود coextrude

رنگ آمیزی پروفیل

یکی از روش‌های رنگ آمیزی پروفیل در و پنجره upvc، استفاده از رنگ‌های پایه آب، ریتاردروتینه است که بیشتر از روش‌های دیگر استفاده می‌شود.

در این روش هیچ تغییری در فرمالاسیون اولیه پروفیل upvc اتفاق نمی‌افتد.

معمولاً بعد از برش و مونتاژ پروفیل سفید، پنجره مونتاژ شده برای رنگ‌آمیزی به اتاق رنگ انتقال داده می‌شود.
پروسه رنگ‌آمیزی در محیطی بدون گرد و غبار با استفاده از پیستوله انجام و توسط حرارت خشک می‌شود.

عیب اصلی این روش، آسیب‌پذیر بودن پوشش رنگی ایجاد شده است که حمل‌ونقل و بارگیری را حساس‌تر می‌کند و هرگونه خراش روی سطح پروفیل باعث نمایان شدن لایه سفید رنگ زیرین می‌شود.

رنگ آمیزی به روش لمینیت

چوب به دلیل داشتن بافت و رنگ‌های خاص خود، همیشه برای استفاده در صنعت ساختمان مورد توجه بوده است اما با وجود تخریب گسترده جنگل ها در دنیا و همچنین قیمت تمام شده‌ی چوب و نیاز به نگهداری سالانه، ماده مناسبی برای ساخت پنجره‌های عایق نیست.
از این رو لمینت‌های طرح چوب با داشتن طیف رنگی متنوع و طرح‌های مختلف از جذاب‌ترین و پرکاربردترین روکش‌ها نه تنها در صنعت در و پنجره، بلکه در تمام صنایع ساختمانی به شمار می‌رود.
در پروفیل‌های لمینت شده، فویل‌های رنگی در فرآیندی خاص و توسط ماشین‌آلات مربوط به این کار، روی پروفیل‌ها به شکلی جدایی‌ناپذیر چسبانده می‌شود. با این کار امکان تولید رنگ‌های مختلفی از پنجره به وجود می‌آید.
لیبل توسط دستگاه، روی پروفیل با چسبی ویژه و بسیار قوی چسبیده می‌شود. پس از آن پروفیل از هر طرف روی غلطک‌های این دستگاه با فشار حرکت می‌کند تا هم چسب محکم بچسبد و هم بین لیبل طرح‌دار و پروفیل، هوا باقی نماند.
کیفیت مرغوب روکش، چسب و همچنین تجهیزات روکش‌زنی در تولید درب و پنجره لمینیت اهمیت فراوانی دارد.

– انواع لمینیت

پروفیل لمینت upvc از لحاظ نوع پوشش به سه دسته تقسیم می‌شود:
• لمینیت دو رو
• بیرون لمینت
• داخل لمینت

در و پنجره دو رو لمینت هم از داخل و هم از بیرون رنگ می‌شود.

فرآیند لمینیت کردن روی پروفیل رنگی انجام می‌شود که اصطلاحاً به آن پروفیل مغز رنگی گفته می‌شود. در پروفیل‌های مغز رنگی به دلیل نزدیکی رنگ روکش و پروفیل مخصوص، در صورت خراشیده شدن، سطح زیرین روکش چندان قابل مشاهده نیست.

برای در و پنجره‌های یک رو لمینت بنا به طراحی داخلی و نما از یک طرف لمینت انجام می‌شود. در صورتی که در و پنجره یو پی وی سی از بیرون لمینیت شود به آن بیرون لمینت و در صورتی که بخش داخلی پروفیل لمینیت شده باشد داخل لمینیت گفته می‌شود.
در پروفیل‌های یک رو لمینت در نقاط جوش و اتصال پنجره‌های ساخته شده، رنگ سفید پروفیل نمایان می‌شود که باید از رنگ‌های مخصوص برای پوشاندن آن استفاده کرد. همچنین در صورت خراشیده شدن روکش لمینیت، پروفیل‌های سفید زیرین مشاهده می‌‌شوند.

کواکسترود (coextrude)

این روش، متداول‌ترین روش تولید پروفیل رنگی در اروپاست. در این روش حین پروسه‌ی تولید پروفیل، رنگ به محصول اضافه می‌شود و پیوند شیمیایی بین مواد تشکیل دهنده پروفیل و رنگ ایجاد می‌گردد. در این روش امکان ایجاد طرح‌های چوبی هم وجود دارد.
فرایند تولید پروفیل‌های طرح‌دار مانند تولید پروفیل یو پی وی سی سفید است، با این تفاوت که در مرحله میکس، رنگدانه‌هایی هم‌رنگ لیبل لمینت به پودر اضافه و پروفیل رنگی تولید می‌شود.
این صنعت هنوز در کشور ما نوپا است و نتوانسته به طور کامل اطمینان تولیدکنندگان پنجره را جلب کند.

از صفحه اینستاگرام هم می‌توانید بازدید کنید.

برای دیدن مطالب دیگر به وبلاگ آراد پنجره سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهتماس