تاریخچه ورود پنجره‌های دوجداره uPVC به بازار ایران و جهانی

پنجره upvc صنعت ساختمان

تاریخچه

پنجره دوجداره اولین بار در سال ۱۸۳۵ توسط شیشه فروشی در شهر نیویورک ساخته شد. دلیل اصلی ساخته شدن پنجره دوجداره، جلوگیری از هدر رفتن حرارت در ساختمان‌ها بود.
تولید و استفاده از درب و پنجره uPVC در صنعت ساختمان از سال ۱۹۶۰ در اروپا و از کشور آلمان، آغاز شد.

کشف PVC

کشف PVC یکی از عوامل اصلی بود که باعث شد پنجره‌های دوجداره محبوب شوند. PVC از ۴۳% ونیل و ۵۷% کلر تشکیل شده است. این ماده یکی از مواد اصلی تشکیل‌دهنده uPVC است.
سال‌ها متخصصان و طراحان پنجره PVC با تست روش‌های مختلف، به دنبال ساخت پنجره‌هایی با قابلیت عایق بودن بیشتر در برابر صدا و حرارت بودند. از این رو در کشور آلمان متخصصان در سال ۱۹۶۰ با طراحی و ساخت پروفیل uPVC یکی از اصلی‌ترین تغییرات را ایجاد کردند.

ویژگی uPVC

پنجره‌های uPVC به دلیل استقامت فیزیکی و پایداری در برابر شرایط جوی، عایق بودن، قابلیت بازیافت و تنوع بسیار در طرح و رنگ، در کشورهای صنعتی و درحال توسعه به سرعت گسترش یافتند.
همچنین در عصر جدید بهینه‌سازی مصرف انرژی موضوع بسیار مهمی است و بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گرفته است.
امروزه در کشورهای اروپایی بیش از ۷۰ درصد از سهم بازار درب و پنجره متعلق به uPVC است. به علت تولید اقتصادی و سهولت به کارگیری پنجره uPVC نسبت به پنجره‌های چوبی و فلزی جای خود را در بازار به طور کامل باز کرده و تبدیل به متریال غالب در صنعت ساختمان شده است.

تاریخچه تولید پنجره uPVC در ایران

در کشور ما تولید درب و پنجره uPVC از اواخر دهه پنجاه آغاز شد اما به علت نبود تکنولوژی روز در آن زمان و نبود آگاهی عمومی کافی از مزایای استفاده از این نوع درب و پنجره با استقبال چندانی مواجه نشد.
اولین واحد تولیدی در نزدیک بندر انزلی و پس از آن واحدهای تولیدی دیگری جهت تولید پروفیل‌های درب و پنجره احداث شد اما به دلایل مختلف واحدهای موجود از تکنولوژی پیشرفته کنونی برخوردار نبودند. به همین دلیل حجم عمده پروفیل مصرفی واحدهای مونتاژ از منابع خارجی تأمین می‌شد.
سرانجام این صنعت در سال ۱۳۸۱ توسط چند شرکت ترکیه‌ای وارد بازار ایران شد. بعد از گذشت چند سال در سال ۱۳۸۶ تولیدکنندگان داخلی توانستند با دانش خود پروفیل‌های uPVC را با کیفیت بالا تولید کنند.
امروزه با شناخت بیش از پیش تأثیر مثبت پنجره‌های uPVC و شیشه دوجداره در بهینه‌سازی مصرف سوخت، به استفاده از آن‌ها بیش از گذشته توجه شده است.

از صفحه اینستاگرام هم می‌توانید بازدید کنید.

برای دیدن مطالب دیگر به وبلاگ آراد پنجره سر بزنید.

پنجره upvc صنعت ساختمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانهتماس